Cascate delle Marmore

Jeszcze w przedostatni dzień naszego pobytu w Italii mieliśmy zaplanowane pewne spotkanie w Spoleto, a że całkiem nie daleko jest niezwykły Wodospad o którym powiedziała nam nasza najmłodsza (Jej kolega był tam kilka dni wcześniej z rodzicami) to postanowiliśmy i tam podjechać 😊

A, że spotkanie miało być po południu, to do Wodospadu ruszyliśmy rano. Niestety… do spotkania nie doszło, ale przynajmniej mieliśmy okazje zobaczyć największy w Europie Wodospad Cascate delle Marmore stworzony przez człowieka 😉

Powstanie wodospadu datuje się na 271 r. p.n.e. i jest to potężne dzieło rzymskiej inżynierii, które sprzyjało odpływowi wód Velino, odpowiedzialnych za częste i katastrofalne powodzie oraz przekształcanie rozległych połaci ziemi w bagna. W czasach późniejszych i aż do renesansu prowadzono dalsze prace modernizacyjne, które do dziś można podziwiać.

Ta duża dostępność wody pozwoliła także na stworzenie licznych kompleksów przemysłowych w okolicy.

Obszar wodospadu tworzą złoża trawertynu, kruchej i niezwartej skały, która przy intensywnej cyrkulacji wody umożliwiła tworzenie wnęk i jaskiń.

Główne jamy, zarówno dla zainteresowania speleologicznego, ale i do podziwiania tak po prostu ich piękna, są zamknięte w trzech odrębnych kompleksach: pierwszy, składający się z Grotta della Morta i Grotta delle Diaclasi, 287 m. i maksymalną głębokość 23 m.; druga, składająca się z Grotta delle Colonne, i wreszcie ponad 190 m., Grotta della Condotta, częściowo osunięta i przecięta starym rurociągiem.

Roślinność wzdłuż całego biegu wód jest bardzo bujna. Wokół wodospadu rosną duże okazy wierzb, olchy i dębów ostrolistnych. Sosna Aleppo często przylega do wapiennych zboczy, podczas gdy wzgórza pokryte są dębami ostrolistnymi, dębami, klonami i bukami.

Wizyta w Ogrodzie Botanicznym znajdującym się w Parku Regionalnym Nera River (2460 hektarów) pozwala podziwiać różne gatunki roślin.

Istnieje obecność bogatej fauny wodnej. Lasy są zamieszkane przez wiele gatunków ptaków, w tym jaskółkę górską. Wśród ptaków drapieżnych orzeł krótkopalczasty i pustułka.

W obszarze turystycznym Marmore Falls można podążać 6 oznakowanymi ścieżkami, które pozwalają odwiedzającym obserwować wodospad z bardzo bliska. My wyszliśmy cali mokrzy, ale prawie 40 stopni sprawiło, że po chwili byliśmy susi 😉 Wielu odwiedzających kupowało na straganie cienkie, nieprzemakalne peleryny.



PS. Dzisiaj Równonoc Jesienna, więc wieczór pełen magii 😉 Jutro też pojawi się wpis o Jesieni 😊  



Spodobał Ci się tekst?

·         To teraz czas na Ciebie 😊  Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie;

·         Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka; 

·         Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z   innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją   pracę;  

·         Bądźmy w kontakcie, obserwuj mój blog oraz polub mnie na Facebooku i Instagramie.

 


Komentarze