Umiejętności postrzegania społecznego cz.3/4 Administrator

Pamiętasz moment, gdy zdarzyło ci się nie nieustannie krytykować samego siebie w myślach, martwić się przez cały dzień, czy wracać do przeszłości myśląc o nieprzyjemnej sytuacji? A to wszystko sprawiło, że zarywało się noc? Tak właśnie zachowuje się „administrator”, gdy wymyka się nam spod kontroli.

Niepomocne działania „administratora”: przesadne zamartwianie się, ciągłe myślenie o przeszłości o tym co się wydarzyło, krytykowanie samego siebie, zmarnowanie czasu, dużo czasu na myślenie o czymś co było mało istotne, mówienie sobie czegoś niepomocnego typu; jestem beznadziejny, mało wartościowy, nie ma dla mnie nadziei itp. Znasz to? Ja tak…

I znowu powtórzę to, o czym pisałam w poprzedniej części😊 Zaakceptuj to, że podsuwając negatywne myśli twój administrator wykonuje swoje zadanie. Jest on bowiem niczym wykrywacz zagrożeń. Tak, tak! Nie dziw się. Jego praca polega na ustaleniu tego, co jest nie tak i rozwiązaniu problemu. A przecież nie byłby w stanie tego robić, gdyby myślał tylko i wyłącznie o przyjemnych sprawach. Prawda? To administrator dba o nasze bezpieczeństwo, a nie o to, żeby do głowy przychodziły nam same radosne rzeczy.  Zaakceptuj to, że administrator musi pracować przez cały czas. Nie można go wyłączyć, bo wtedy przestałby działać nasz wykrywacz niebezpieczeństw. Zobacz, do czego by to mogło prowadzić… Gdyby nie on, moglibyśmy zginąć np. pod kołami samochodu. Zaakceptuj to, że nie da się też wymazać przeszłości, ale nie można się nią zadręczać.

I w końcu działaj! Postępuj tak jakby panowanie nad sytuacją należało do ciebie a nie do twojego administratora 😊 Korzystajmy z umiejętności rozwiązywania problemów, ale tylko wtedy gdy jest to pomocne. Przestańmy to robić gdy nie ma to sensu np. wtedy gdy nasze intensywne zamartwianie do niczego nie prowadzi. Nie musimy wierzyć we wszystko co podpowiada nam nasz administrator, bo przecież nie wszystko co mówią inni ludzie jest słuszne i to samo tyczy się właśnie naszego administratora. Zobacz… Zdarza się, że i on udziela nam wielu nieprzydatnych rad, jak np. „Nie jesteś w stanie tego zrobić, po co się za to zabierać”, „Daj sobie z tym spokój, nie masz odpowiedniej wiedzy”, „Nie ufaj nikomu” itd. Oczywiście taki nasz wewnętrzny monolog nie jest ani dobry a ni zły. Zależy jak go wykorzystamy, jak postąpimy. Tak na prawdę nasz administrator przez całe nasze życie tworzy specjalnie dla nas zbiór reguł.  I taki zbiór może zawierać wiele negatywów takich jak: „Jesteś beznadziejna(y), „Nie jesteś wystarczająco lubiana(y) itd   Ważne jest, że to my sami jesteśmy w stanie tworzyć i testować nowe reguły kiedy tylko chcemy. Możemy wykorzystać naszego administratora do tworzenia pozytywnych reguł 😊 Wszystko w naszych rękach.

Jednym z prostszych sposobów doskonalenia umiejętności administratora jest zmiana perspektywy. Każdy z nas może się jej nauczyć a nawet uważam, ze powinien. A jest to nic innego jak przełączenie się z trybu administratora na tryb nawigatora a nawet odkrywcy. Nie musimy, a często nawet nie powinniśmy tkwić w pułapce własnych myśli. Możemy zwrócić uwagę na to, co na zewnątrz, lub co zrobić by sprawić sobie przyjemność. Tak! Łatwo jest zauważyć swoje myśli, ale często zapominamy, że to my jesteśmy panami sytuacji, a nie nasz administrator.

Umiejętności administratora to nic innego jak pomysłowy sposób uczenia się elastycznego podejścia do rozwiązywania problemów, ograniczających nas przekonań itp.



Spodobał Ci się tekst?

  •  To teraz czas na Ciebie 😊  Będzie mi miło, jeśli zostaniemy w kontakcie;
  •  Odezwij się w komentarzu, dla Ciebie to chwila, dla mnie to bardzo ważna wskazówka; 
  •  Jeśli uważasz, że wpis ten jest wartościowy lub chciałbyś podzielić się z   innymi czytelnikami – udostępnij mój post – oznacza to, że doceniasz moją   pracę;  
  •  Bądźmy w kontakcie, obserwuj mój blog oraz polub mnie na Facebooku i Instagramie.

Komentarze